Bestie z východu, Emma, sníh a nedostatek chleba

Tato slova poslední dny ovlivňují celé Irsko a ještě pár dní budou, protože mluvíme o počasí, které ochromilo irskou společnost, padá sníh.

Irsko je totiž vcelku citlivé na výkyvy teplot a převelice dbá na zdraví svých občanů (ignorujme zdejší zdravotnictví), což v praxi znamená, že jakákoliv potencionální bouře, nebo jiné nebezpečenství, blížící se k ostrovům vyvolává po celé zemi zvýšení stupně nebezpečí.

Právě pro označení míry rizika vyplývajícího z počasí místní hydrometeorologická instituce používá tři různé barvy.

  • Žlutá
  • Oranžová
  • Červená

Červená (tzv. red alert) by měla nastat pouze v ojedinělých případech. Nicméně v Irsku jsme něco přes 6 měsíců a nyní se jedná již o druhý red alert (předchozí spustila říjnová bouře Ophelia, ta sice Dublin víceméně minula, ale v jiných částech země si vyžádala několik lidských životů).

Nyní je řeč o bouři Emma, také přezdívanou jako Beast from the East (Bestie z východu), která do Irska přináší silný vítr a sníh.

A lidé ze zahraničí se místním (respektive místním úřadům) smějí za přehnané reakce v podobě vyhlašování těchto nejvyšších stavů plošně pro celou zemi.
V praxi to totiž znamená uzavření veškerých škol, univerzit, úřadů, omezení dopravy a otevírací doby drtivé většiny obchodů.
Ve výsledku je tedy většina země uzavřena a když má člověk štěstí, narazí na otevřený obchod (pokud zaměstnanci bydlí poblíž) a chytne si projíždějící taxi.

Hned během prvního sněhu je ale vidět, že místní opravdu nejsou na padající vločky zvyklí, spousta lidí ihned vytahuje mobily a sdílí tuto nevídanou událost na Instagramu.

V ulicích nikoho neuvidíte odhrnovat sníh nebo sypat písek na chodníky, cestu si jednoduše musíte prošlapat. V celém Irsku aby člověk opravdu lopatu pohledal. K dostání jsou pouze rýče.
Silničáři nemají dostatek techniky na pokrytí veškerých silnic, takže prioritu mají dálnice a hlavní tahy, vedlejší silnice a cesty v bytové zástavbě musejí počkat nebo mají smůlu.

V ulicích můžete potkat jedince s navlečenými sněžnými řetězy na botách nebo v botách obalených v igelitových pytlích. Avšak i nadále budete vídat některé otužilce v šortkách a místní ani v tomto počasí neupustí od tenisek a krátkých kalhot.

Zdejší mentalita je zjevně odlišná a tak první věcí, kterou v takovýchto situacích berou Irové útokem, je chleba, ten jsou schopní vybrat ještě tentýž den po oznámení.
Zde si dokonce můžete zahrát hru vycházející právě z tohoto motivu.

Většina lidí tak zůstává doma a kdo může, pracuje z domova.
Vzhledem k obvyklé absenci mrazivého počasí a sněhu, valná většina vlastníků automobilů nevede zimní pneumatiky (používá se obvykle celoroční obutí), což k výsledné situaci také příliš nepřidá.

Pokud se chcete dozvědět více, na Necyklopedii je irské počasí s notnou mírou nadsázky výborně popsané.

Každopádně je však nutné pochválit dopravní podniky za skvělé použití sociální sítí – především Twitteru dublinské autobusové dopravy, kde je vše komunikováno a aktualizováno podle posledních informací a rovněž i na webu dublinbus.ie, kde jsou rozepsané případné výluky a omezení pro jednotlivé linky. To samé platí pro Irské dráhy.

Aktuální stav – čtvrtek

V Dublinu je momentálně zhruba 10 cm sněhu a cesty v naší oblasti nebyly za tu dobu ani jednou prohrnuty či posypány. Vlaky i autobusy do odvolání nejezdí. Letiště jsou minimálně do soboty uzavřeny a spousta lidí, kteří zde nemají známé či zaplacený hotel, uvízla v letištní hale. Někteří lidé ve facebookové skupině si tak uvázlé cestovatele berou k sobě domů.
Některé dublinské čtvrti a města hlásí výpadky elektřiny.

Několika kolegům z práce již stihly zamrznout vodovodní trubky (jsou položené příliš mělko a navíc jsou často vedeny vně domu).

Takto se například proměnila stanice Dartu ve vodní kanál.

Aktuální stav – pátek

Sněžení pokračuje. Stále je vše zavřené, nic nejezdí, sehnat taxík je nadlidský úkol, Ivča zapadla s Uberem, místní obchod zavírá o několik hodin dříve.
Lidé stojí i několik hodin frontu na chleba.

Někteří si však sníh užívali:

YouTube video

Největší krize pro Dublin nastává zřejmě ve večerních hodinách, kdy je na několika místech hlášeno rabování obchodů. Nejedná se o jednotlivce, ale třeba o bandu 30 lidí včetně malých dětí.

Korunu tomu všemu dává jistá skupina občanů v problémové dublinské čtvrti Tallaght, Jobstown, kdy jeden z nich ukradne bagr a strhne střechu místního Lidlu, ze kterého pak vyzvednou sejf a na ulici se do něho stejným bagrem snaží dostat.
Garda (irská policie) se na 2 km vzdálené místo dostává kvůli sněhu až po 2 hodinách a několik aktérů zatýká.
Video níže zachycuje výše zmíněné události.

YouTube video

Na pomoc je údajně povolána i armáda, protože policie má na práci jiné věci.

Aktuální stav – sobota

Vlaky a autobusy začínají pomalu jezdit po hlavních trasách. Sníh rychle taje a čekají se dešťové přeháňky. Z dublinského letiště už odlétají první lety.

Vše výše popsané zní až příliš neuvěřitelně, zvlášť pokud si uvědomíte, že v Čechách je tohle naprosto normální zimní počasí, ovšem zde je to věc nečekaná.

Napsat nám vzkaz

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *