Obrázky

Slavnost masek v Dublinu

Macnas Parade je jakýsi průvod masek oslavující život, který je k vidění během významných svátků jako je Halloween, St. Patrick’s Day nebo během velkých festivalů.

Sám jsem včera v Dublinu jednomu přihlížel a masky byly opravdu působivé, navíc jsou součástí průvodu celá soustrojí pohánějící různorodé fantaskní bytosti a které spolu se šlehajícími plameny, dýmem, bubeníky a reprodukovanou hudbou dotváří opravdu hutnou atmosféru.

Však se podívejte sami, celý průvod jsem pro vás natočil.

Příběh barevných dveří v Irsku

Ať už se potulujete Dublinem či jiným irským městem, nemůžete si nevšimnout dveří. Ty totiž obvykle přitahují pozornost svou sytou barvou a když se na ně podíváte z většího odstupu, zjistíte, že je to často to jediné, co od sebe jednotlivé domy odlišuje. Co za tím vězí?

Není Irsko jako Irsko

Jelikož si lidé často nejsou jistí, jak to s těmi Irsky vlatně doopravdy je, tak trocha osvětlení neuškodí.

Irsko jako ostrov je součástí Britských ostrovů (pozor, neplést s Velkou Británií), což je souostroví kam kromě Irska a Velké Británie spadají také další ostrovy jako Men nebo Hebridy.
Irský ostrov se pak dělí na Irskou republiku a Severní Irsko. Kde Irská republika je svrchovaný stát, který je součásti Evropské unie a eurozóny (ale pozor, je v Schengenu jen částečně, takže se připravte na hraniční a celní kontroly na letišti a podobně).
Severní Irsko, které se od Irska odtrhlo, je pak pod britskouo správou a je tedy součástí Spojeného království stejně jako Wales či Skotsko.

Vše výše uvedené a mnohem více k historii a rozdělení Irska lze najít samozřejmě na Wikipedii.