Dalkey Island

Okolo Dublinu: Dalkey, útočiště bohatých

Jelikož samotný Dublin nemálo návštěvníků příliš nepřitahuje, často hned sahají po půjčovně aut a chystají se vyrazit někam na druhou stranu ostrova za honbou toho nejlepšího. Nicméně už jenom kolem města samotného a leckdy i přímo v něm je spousta krásných míst. Stačí vědět, že tu jsou.

V sérii okolo Dublinu si některá místa ukážeme, ať třeba příště víte co a jak. Vybrány jsou lokality, které jsou dosažitelné snadno pěšky nebo MHD a cesta k nim vám nezabere ani hodinku.

Dalkey

Jako první se podíváme do Dalkey, což je jedno z nejbohatších dublinských předměstí. Nachází se v jižní části hned na pobřeží, kde nabízí krásné výhledy a i své soukromí, jelikož nepřitahuje nikterak mnoho pozornosti turistů.

Nejenom proto se tak stalo místem pro ty nejmajetnější a spousty irských celebrit světového významu. Namátkou zmiňme třeba jména jako Bono, Enya, Pierce Brosnan nebo Mel Gibson.

To pak samozřejmě pomáhá hnát ceny nemovitostí značně nahoru.

Tahle krásná vila s nerušeným výhledem a přímým přístupem do moře může být vaše už jenom za 10 000 euro měsíčně, plus energie
Tahle krásná vila s nerušeným výhledem a přímým přístupem do moře může být vaše už jenom za 10 000 euro měsíčně, plus energie

Ale proč tohle místo vůbec navštívit?

Jednak proto, že samotné centrum je hodně malé, plné obchůdků a starých původních budov, které jsou pak směrem k moři protkány udržovanými vilkami a to včetně těch nových s moderní architekturou. Můžete také navštívit místní hrad (Dalkey Castle), který trůní přímo v centru města.

Tohle není výše zmiňovaný hrad, ale další z mnoha vilek
Tohle není výše zmiňovaný hrad, ale další z mnoha vilek
Tady se obyčejné nenosí. Vzadu pak vidíte část Dalkey Island a maják
Tady se obyčejné nenosí. Vzadu pak vidíte část Dalkey Island a maják

U pobřeží pak naleznete menší přístav (Coliemore Harbour) a pokud budete pokračovat směrem dál na jih, minete malý ale o to kouzelnější park (Dillon’s Park) s výhledy na nedaleký ostrůvek (Dalkey Island). V parku také byla pár let nazpět objevena původní studna (Dillon’s Park Holy Well).

Dalkey Island
Tím však teprve začínáme, jelikož můžete pokračovat podél moře dále a projít tak i několik pláží nebo ocenit dechberoucí výhledy na celé pobřeží táhnoucí se až do Bray, podobný pohled se vám naskytne leda tak z letadla.

Pohled na Bray
Pohled na Bray

Jestliže půjdete dále, narazíte na mnohem větší park, z kterého uvidíte už z dálky čnít obelisk (Killiney Hill Park). Toto místo určitě doporučuji navštívit, protože z vršku kopce uvidíte víceméně celou oblast, Wicklow Mountains, celý dublinský záliv a samozřejmě i Bray a jeho okolí. Lepší rozhled mít zaručeně jinde nebudete.

Dublinský záliv jako na dlani
Dublinský záliv jako na dlani

Samotný park můžete pomalu obejít a cestou se stavit v kavárně doplnit energii z výstupu k obelisku. Z parku už se pak snadno dostanete zpět do centra třeba na stanici Dartu a naskočit na vlak zpět do Dublinu.

Jak se tam dostat a jak dlouho to zabere

Dopravit se do Dalkey je velice snadné, jelikož přímo v centru je stejnojmenná stanice Dartu, městského vlaku. Z centra Dublinu vás sem dopraví ani ne za 40 minut.

Celý výše popsaný okruh má necelých 6 km a i s pomalou chůzí zde nestrávíte více než jedno odpoledne a celé to lze provést i v zimním období.

Napsat nám vzkaz

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *