Den svatého Patrika

Po celém světě se během 17. března (přesněji se slavilo průběžně celý týden) slavil den svatého Patrika, a Dublin rovněž čekaly velké oslavy. Zvlášť pro Irsko je tento den důležitý, jelikož svatý Patrik je patronem Irska.
Během oslav se v irských městech konalo nespočet různých akcí od divadelních představení, workshopů, festivalů jídla a kdovíčeho ještě.
Jakýmsi vyvrcholením je pak parade neboli průvod masek a roztodivných výtvorů. Minulé ročníky prý podle odhadů navštívilo na 500 000 lidí, což je naprosto neuvěřitelné číslo, vezmeme-li v potaz, že má Dublin zhruba tolik obyvatel jako Praha. Tyto průvody jsou nejen v Dublinu a dalších irských městech. V Chicagu se do zelena například převleče rovnou cela řeka.

YouTube video

Na takovéto akci jsem samozřejmě nemohl chybět a tak jsem se do centra vydal také. Níže jsem sestříhal několik záběrů přímo z místa činu.

Sváteční den se nedá ignorovat, zeleno je prostě všude
Jinak celý průvod trval zhruba 90 minut a není to nic pro lidi menšího vzrůstu, jelikož dostat se blíže k průvodu znamená být na místě alespoň o 30 minut předem.

Průvod hudebně doprovázelo na tucet školních kapel ze zámoří, které svižně pochodovaly včetně bubeníků nesoucích obří bubny. Pro svižný pochod nahrávalo také počasí.  To totiž nebylo zrovna přívětivé, jelikož se teplota držela kolem 0 stupňů.
Pro samotný Dublin byla dokonce kdysi dávno složena jakási znělka March to Dublin právě na oslavu tohoto svátku.

Nedílnou součástí průvodu jsou však  hlavně různé výtvory, u kterých bylo občas velice obtížné pochopit, co mají představovat, jelikož jejich autorům se v kreativitě meze nekladou. Průvod byl rozdělen do jakýchsi oddílů, čili měl člověk při hádání aspoň jakousi menší nápovědu. Zaznamenal jsem minimálně dvě kategorie a to hmyzí svět a domov (jelikož se Irsko potýká s dětskou kriminalitou, spoustou lidí bez domova, v poslední době probíhají debaty ohledně potratů apod.). Jinak celkově se výtvory hodně podobaly nedávnému průvodu masek.
Udělejte si obrázek sami.

YouTube video

Rugby

Shodou okolností na stejný den připadal rovněž další svátek všech místních sportovních fandů. Pokud totiž Irsko v nějakém sportu opravdu vyniká, tak je to Rugby. A zrovna na onen den připadal finálový zápas, kde se o první příčku měli poprat právě Irsko s Anglií na šampionátu Six Nations.

Irsko a olympijské hry

Irové téměř ignorují zimní olympijské hry. Letos měli v Jižní Koreji pouze 5 zástupců s nulovým medailovým umístěním. V hospodách tak běží i nadále klasicky fotbal nebo rugby.

 

Ve výsledku se tak po průvodu veškerý dav rozprchl do hospod v širém okolí a veškeré dění se přesunulo na obrazovky.
Irsko samozřejmě za obrovské a hlasité podpory svých fanoušků vyhrálo a z Anglie si tak odváželo ceněný titul a cestu domů měl tým díky svému sponzorovi, letecké společnosti Aer Lingus, pěkně stylovou.

YouTube video

Celé odpoledne a večer jsme tak nakonec strávili pěkně v teple v místní útulné hospodě s kolegy z práce a jejich známých (včetně jejich sousedů) ve složení Čech, Češka, Polka, Brit, Rumunka, Rumun.

  • Bára

    Některé masky jsou teda dost zvlášntí. :D

  • Sestra

    Teda tady už skoro 3 měsíce nic nepřibylo. Já snad tenhle blog přestanu sledovat!

Napsat nám vzkaz

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *