Parkrun aneb běháme v parku

Co se nedá Irsku upřít jsou různé komunity dobrovolníků sdružující se kolem všemožných aktivit a zvláště v Dublinu je výběr více než bohatý a každý si tak přijde na své. Mě však nejvíce zaujal Parkrun, což není nic jiného než běhání v městských parcích. Poodhalím vám, jak to celé funguje a proč by něco takového bylo skvělé i v Čechách.

Prvně je třeba říci, že to není nějaká irská novinka, ale je to globální síť běžeckých akcí, které mají všechny jedno společné:

  • běh na 5 kilometrů
  • v sobotu ráno (obvykle 9:30)
  • lokalitou jsou parky, lesy, pláže a spousta dalších pěkných míst
  • účast je vždy zdarma

Nic víc, nic míň.

Úplně první akce se ještě konala pod jiným jménem a proběhla už v roce 2004 ve Velké Británii.

A nyní?
Nyní si můžete zaběhat v parcích na 5 kontinentech ve 22 zemích světa.
Už jenom Irsko má 95 takových lokalit, což znamená 95 závodů, kterých se můžete zúčastnit. V Irsku už se takto uskutečnilo přes 17 tisíc akcí.

Jak to funguje?

Celý systém funguje na dobrovolnících. To oni se se každý týden starají o přípravu tratí, informují účastníky na místě nebo sociálních médií, pořizují fotografie, měří čas a nakonec zajistí úklid a následné nahrání časů do systému.

Dobrovolníci jsou často sami běžci a právě účastníci jsou žádáni, aby se třeba každý 5. až 10. týden zapojili do pořádání a nezištně tak pomohli. Obvykle však akce drží pohromadě větší rodiny žijících poblíž dané lokality, kde je hodně aktivních členů nebo běžecká komunita z okolí.

Jako dobrovolník si pak můžete vyzkoušet spoustu různých rolí a zjistit, jaké to je pořádat takový závod.

Ve většině zemích jsou tyto akce pak podpořeny sponzory. V Irsku je to například zdravotní pojišťovna.

Jak začít

Krásné na tomto systému je však ta jednoduchost. Pokud si chcete jen zaběhat, nemusíte se ani nikde registrovat, stačí jen přijít a doběhnout až do cíle, kde je vám změřen čas. Odpoledne se pak už jen doma podíváte na výsledek.

Pokud ale  hodláte chodit častěji a získat více informací o vašem umístění a statistiky k tomu, stačí jednoduchá registrace na webu, jež vygeneruje váš osobní čárový kód, který si vytisknete. Tento kus papíru je jediná věc, co musíte mít na každé akci s sebou.

Jak funguje měření

Tohle je další ukázka jednoduchého, ale přitom účinného řešení:

  1. Jeden z dobrovolníků měří čas stopkami s pamětí na více časů
  2. Čas každého, kdo proběhne cílovou čárou, je zaznamenán těmito stopkami
  3. Za cílovou čárou ihned dostáváte od dalšího dobrovolníka token s čárovým kódem
  4. O kus dál pak už poslední dobrovolník oskenuje čárový kód na tokenu (ten si rovnou ponechá) a váš osobní čárový kód

Finální čas se  tudíž vezme ze stopek podle vašeho umístění. Váš čas se následně přiřadí k vašemu účtu a odpoledne nahraje do systému. Během dne vám tak přijde SMS zpráva s cílovým časem a umístěním.

V systému pak vidíte jak si vedete v porovnání s ostatními účastníky ať už celkově nebo v jednotlivých kategorií (pohlaví a věk).

Na tomto odkazu můžete například vidět moji chabou účast.

Každá lokalita má pak svůj profil na webu, kde uvidíte jednotlivé výsledky, profil a popis tratě a jednotlivé dobrovolníky v daném týdnu.
Dané lokality mají obvykle ještě vlastní stránky na Facebooku, kde se organizátoři domlouvají na detailech a shání případné chybějící dobrovolníky.

Příkladem takového profilu může být třeba výše zmiňovaný Fairview Park.

Odměny

Aby nechyběla řádná motivace, díky sponzorům těchto akcí můžete získat různé odměny za to, kolikrát se běhů zúčastníte ať už jako běžec nebo dobrovolník.

Za daný počet závodů pak máte nárok na speciální tričko zdarma:

  • 50 závodů
  • 100 závodů
  • 250 závodů
  • 500 závodů
  • 25 účastí jako dobrovolník

Atmosféra

Jak je vidno, nejedná se o typické závody, kde se snažíte být první, ale zde jde hlavně o účast, být venku a strávit nějaký čas s kamarády či rodinou. Nenaleznete zde žádné medaile nebo stupně vítězů.
Pokud zde chcete někoho porážet, je to jedině svůj čas na trati.

Proto zde budete často „závodit “ s lidmi s kočárky či psy, kteří si celou trasu „pouze“ projdou nebo zde potkáte starší lidi, kteří se chtějí trochu hýbat. Není však nouze ani o zdatné běžce z řad členů atletických klubů.
To pak přispívá pohodové atmosféře na každé akci, kterou jen tak jinde nenajdete.

Přesně tohle by si zasloužilo být i v Čechách.

Více informací naleznete na parkrun.com nebo Wikipedii.

Napsat nám vzkaz

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *