Půjčte si auto na hodinu

V Irsku to s auty moc jednoduché není. Sice je tu pořídíte levněji (hlavně ta z druhé a další ruky), klidně o desítky tisíc korun oproti ČR, ale zdání výhodné koupě rychle pohřbí pojištění (jedno z nejvyšších v EU) a další pravidelné poplatky a omezení – v základu jste pojištěni jenom vy, takže má-li auto řídit ještě někdo jiný a chcete být krytí, připlatíte si. Ve výsledku vás tak auto přijde na více než 2000 eur ročně a to nepočítám opravy apod. Je toho mnohem více, ale to až někdy příště. Můžete si tedy auto půjčit v klasické půjčovně nebo využít sdíleného auta neboli carsharing. Sdílení aut tu provozuje GoCar a ukážeme si, jak funguje a naši praktickou zkušenost.

Vozový park

Služba je nabízena po celém Irsku, ale největší hustota aut je samozřejmě ve velkých městech. V Dublinu máte tak dispozici třeba přes stovku tzv. GoBase, což jsou lokace, kde jsou auta zaparkovaná.

Vozový park se skládá z malých městských autíček typu Ford Fiesta přes klasiky jako Hyundai i30 či elektronické BMW i3 až po větší jako Hyundai Tuscon nebo dodávky Ford Transit Connect.

Registrace

Celý proces je vcelku snadný. Stačí se zaregistrovat, spárovat s platební kartou a zaplatit jednorázový poplatek 50 €. Probíhají však neustálé akce, takže momentálně za 10 € nebo pokud máte štěstí jako já, chytnete zrovna Transportation day a máte to zcela zdarma.
K plnému dokončení registrace je pak třeba nahrát ještě oskenovaný řidičský průkaz a následně vyčkat na schválení vašeho účtu.

Na webu nebo v jejich aplikaci si pak vyberete čas a lokalitu nebo typ auta a uděláte rezervaci. Pokud je auto volné, můžete si ho půjčit klidně okamžitě.

Cena

Jednorázový poplatek za registraci je jediný poplatek. Poté už jenom platíte za čas, po který máte půjčené auto. Délku registrace si můžete určovat v rozmezí 15 minut a délku libovolně upravovat i během zápůjčky, takže když zjistíte, že nestíháte, není problém si dobu prodloužit (samozřejmě je nutné, aby v tu dobu neměl na auto rezervaci již někdo další).

Hodinová sazba se liší dle typu auta:

 • GoCity: 8 €/h (60 €/den)
 • GoTripper: 10 €/h (70 €/den)
 • GoExplorwe: 12 €/h (80 €/den)
 • GoElectric: 12 €/h (80 €/den)
 • GoVan: 10 €/h (70 €/den)

Pokud chcete být ještě navíc maximálně krytí, můžete si přikoupit dodatečnou pojistku pro nulovou spoluúčast (jinak 1500 €), který vyjde v řádech několika eur, záleží na délce výpůjčky.

Výslednou cenu ještě může ovlivnit počet najetých kilometrů, kdy prvních 50 km máte vždy zdarma. Poté si připravte 0,5 €/km (0,3 €/km v případě elektriky), ale pro delší trasy už se dle mého vyplatí jít do klasické autopůjčovny.

Cena je odečtena z karty až po skončení jízdy a přijde vám s dokladem a jednotlivými cenovými položkami.

Výhody

 • Hodně flexibilní
 • Počet aut k dispozici
 • Nízké vstupní poplatky
 • Rozumně nastavené ceny
 • Neřešíte benzín
 • Neřešíte pojištění
 • Neřešíte parkování
 • Jednoduchý proces půjčení a vrácení
 • Správa zápůjčky skrze aplikaci
 • Oproti klasickým půjčovnám pohodlné

Nevýhody

 • Schválení nového účtu se dělá manuálně (cca 1 pracovní den), je třeba udělat registraci s předstihem
 • Vcelku velké pokuty za nedodržení pravidel
 • Auto musíte vždy vrátit na stejné místo
 • Na delší období už se tolik nevyplatí

Jak to funguje

Jakmile máte schválený účet, máte to nejtěžší za sebou.
Fungování GoCar aplikace, pak vlastně pěkně shrnuje oficiální video:

Rezervace

Nyní si stačí přes web nebo aplikaci vybrat jaké auto a kde si chcete půjčit. Následně si nastavíte období vypůjčení a učiníte objednávku. Pokud je auto volné, můžete si auto půjčit klidně ihned.
15 minut před startem výpůjčky vám ještě na e-mail přijde upomínka.

Začátek

Pak už jenom stačí přijít k vašemu dočasnému autu a skrze aplikaci v mobilu auto odemknout. Tím se dostanete dovnitř a přichází na řadu přihrádka spolujezdce, kde najdete zámek s klíči, který otevřete zadáním kódu, jež vám přijde skrze SMS.
Veškerý postup je navíc automaticky komentován zabudovaným systémem uvnitř auta, což zní celkem futuristicky, ale funguje to.

Než si auto vyzvednete, je třeba jako v klasické půjčovně vozidlo řádně vizuálně zkontrolovat, aby pak případně vady nebyly na vás.

Součástí každého auta je karta na tankování, takže benzín máte v ceně.

Během

V používání auta nejste nijak omezeni. Smíte jezdit po celém ostrově. Můžete si užívat parkování zdarma, jelikož to máte v ceně. A jak už bylo řečeno, benzín vás také nic nestojí.

Konec

Předně je třeba být zpátky včas, jinak vás čeká tučná přirážka za zpoždění. Auto je nutné odstavit co nejblíže místu jeho oficiální základny, vše je kontrolováno dle GPS, takže pokud auto necháte o kus dál (třeba z důvodu zabraných parkovacích stání), hned vám s vyúčtováním vaší cesty přijde i upozornění, že auto nestojí na svém místě (je dobré zavolat na infolinku a vysvětlit, proč je tomu tak).

Posledním pravidlem je, že v autě musí zůstat alespoň 1/4 nádrže benzínu.

Když je tedy vše na svém místě, vrátíte klíče do schránky a auto pomocí aplikace opět zamknete, čímž definitivně ukončíte vypůjčení.

Až poté vám jsou strženy peníze z karty.

K čemu to je?

Tato služba určitě nesupluje klasické autopůjčovny, kdy auto máte obvykle na vícero dní, ale ideální případem může být třeba stěhování nebo nákup věcí do nového bytu apod.
V našem případě jsme potřebovali přestěhovat pár věcí do nového bytu a koupit něco v IKEA. Celé nám to zabralo něco málo přes 3 hodiny, takže pro nás ideální využít carsharing. Použít taxi by nebylo příliš praktické a chodit kvůli tomu do půjčovny se opravdu nevyplatí.

Napsat nám vzkaz

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *